Chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z łodziami pływającymi na jeziorach, ale nie masz pojęcia od czego zacząć? W jakim wieku musisz być, bądź jakie są wymagania i ograniczenia prawne? Patent sternika motorowodnego – to pierwszy etap Twojej podróży, na którym skupimy się w dzisiejszym artykule, aby przekazać Ci wszystkie wiadomości, jakich potrzebujesz.
Patent sternika motorowodnego – jakie wymagania?
Z naszego doświadczenia wynika, że wiele osób uważa, iż uprawnienia sternika motorowodnego są zbyt trudne do zdobycia, a pierwszą przeszkodą są kryteria klasyfikacji osób do zdobycia owej licencji. Nic bardziej mylnego.
- Ukończone 14 lat.
- Zdany egzamin, na którym należy okazać: dowód tożsamości, zdjęcie w formacie 35x45mm, a osoby niepełnoletnie – zgodę rodziców lub prawnych opiekunów.
- Uczniowie i studenci korzystający ze zniżek – okazanie ważnej legitymacji.
Oto nowe wymagania dopuszczenia osób do zdobycia patentu sternika motorowodnego.
Jakie uprawnienie otrzymasz wraz z licencją motorowodną
W zależności od typu uzyskanej licencji, możesz mieć różne uprawnienia. Patent sternika motorowodnego uprawnia do: prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych, morskich wodach wewnętrznych. Ponadto możesz pływać na pozostałych wodach morskich w odległości 2 mili morskich od brzegu, jedynie w porze dziennej. Ponadto pamiętać należy także o tym, że osoby poniżej 16. roku życia, mogą używać jedynie łodzi z silnikami o mocy do 60 kW (80 KMech).
Jakie wymagania na patent sternika motorowodnego
Zazwyczaj wiele osób uważa, iż uprawnienia sternika motorowodnego są zbyt trudne do zdobycia. Pierwszą przeszkodą mogą być kryteria klasyfikacji osób do zdobycia owej licencji. Nic bardziej mylnego.
- Ukończone 14 lat.
- Zdany egzamin, na którym należy okazać: dowód tożsamości, zdjęcie w formacie 35x45mm, a osoby niepełnoletnie – zgodę rodziców lub prawnych opiekunów.
- Uczniowie i studenci korzystający ze zniżek – okazanie ważnej legitymacji.
Kurs i egzamin na patent sternika motorowodnego w naszej firmie
W związku z Covid-19, wszystkie nasze kursy prowadzone są w reżimie sanitarnym. Całość kursu została podzielona na dwie części: teoretyczną oraz praktyczną. Część teoretyczna obejmuje:
- Samokształcenie – tydzień przed planowanym egzaminem, wysyłamy kursantom materiały do samodzielnego przyswojenia;
- W ustalonym wcześniej dniu, odbywa się wykład online oraz konsultacje na żywo z instruktorem.
Część praktyczna kursu sternika motorowodnego to lekcje manewrowania na łodzi motorowej. Nie mają one ściśle określonego czasu trwania. Dbając o jakość naszych kursów i bezpieczeństwo przyszłych sterników, zajęcia z manewrowania na łodzi prowadzimy do czasu poprawnego i pełnego opanowania wszystkich wymaganych manewrów oraz węzłów. W trakcie szkolenia korzystamy z nowoczesnych jachtów motorowych z silnikami zaburtowymi.
Ostatnim etapem na drodze do otrzymania patentu sternika motorowodnego, jest egzamin państwowy. Każdy kandydat egzaminowany jest indywidualnie przez egzaminatorów ze szkoły żeglarstwa i motorowodniactwa, wpisaną na listę podmiotów egzaminacyjnych Ministerstwa Sportu i Turystyki.
H2O Rejsy i Szkolenia –zrealizuj z nami swoją pasję
Czy pływając po wodzie czujesz się jak przysłowiowa “ryba”? Nie czujesz strachu na myśl o prowadzeniu jachtów motorowych? Jedynym ograniczeniem, aby spełnić swoje marzenie i realizować swoją pasję, był brak odpowiedniego ośrodka szkoleniowego? H2O Rejsy i Szkolenia wychodzi naprzeciw Twoim potrzebom. Odwiedź naszą stronę internetową i sprawdź nasze usługi! Pamiętaj, marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia!