Kurs motorowodny Poznań

Zapraszamy na kursy na patent sternika motorowodnego w Poznaniu organizowane przez Szkołę żeglarstwa KLIPER. To firma zajmująca się szkoleniem żeglarskim i motorowodnym od 2007 roku, mające duże doświadczenie nie tylko w podstawowych kursach motorowodnych ale też umożliwiająca zdobycie wysokich uprawnień morskich i zawodowych.

Jak wygląda kurs i egzamin na patent sternika motorowodnego w Poznaniu:

Część teoretyczna kursu motorowodnego w Poznaniu:

Zapewniamy sporo materiałów do nauki:

  • Wykłady przez internet i konsultacje na Skype
  • Podręcznik „Bezpieczna Woda” autorstwa Franciszka Habera
  • bazę pytań egzaminacyjnych

Teorię najczęściej realizujemy przez internet i zależnie od doświadczenia i tempa przyswajania wiedzy będziesz potrzebował kilka lub kilkanaście godzin by opanować wymagany na egzaminie materiał szkoleniowy.

poznan-szkolenia-motorowodne

Część praktyczna kursu na sternika motorowodnego w Poznaniu:

Szkolenie manewrowe obejmuje ćwiczenia w małej 2-3 osobowej załodze manewrów i zagadnień takich jak:

  • podstawy bezpieczeństwa na wodzie
  • wejście w ślizg
  • manewry portowe
  • awaryjny manewr „człowiek za burtą”
  • podstawowe węzły i prace bosmańskie

Lokalizacja kursów motorowodnych w Poznaniu:

Szkoła żeglarstwa „KLIPER” prowadzi kursy motorowodne w Poznaniu na Jeziorze Malta oraz w Starym Porcie na rzece Warcie. Lokalizacja kursu na patent sternika motorowodnego w Poznaniu zależy od pory roku i dostępności akwenów, z których oba są zlokalizowane w centrum Poznania.

Egzamin państwowy:

Egzaminy po szkoleniu motorowodnym w Szkole żeglarstwa KLIPER przeprowadza komisja egzaminacyjna powoływana przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego

Warunkiem uzyskania zaświadczenia o zdanym egzaminie na patent sternika motorowodnego jest pozytywne zaliczenia zarówno części praktycznej jak i teoretycznej egzaminu na patent sternika motorowodnego. Zaświadczenia o zdanym egzaminie otrzymujecie bezpośrednio po ogłoszeniu wyników od przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.

Egzamin praktyczny:

Na praktycznej części egzaminu powinieneś skutecznie, bezpiecznie i poprawnie wykonać manewry ćwiczone podczas kursu. Jeżeli jakiś manewr nie wyjdzie, to możesz go powtórzyć. Uważaj tylko na to by nie stworzyć sytuacji niebezpiecznej i by cały czas panować nad tym co robi jacht.

Egzamin teoretyczny:

Egzamin teoretyczny to test jednokrotnego wyboru. Składa się z 75 pytań testowych, zktórych na minimum 65 należy poprawnie odpowiedzieć. 

Kilka słów o kursie na patent sternika motorowodnego w Poznaniu

Egzamin oraz kurs na patent sternika motorowodnego w Poznaniu mają miejsce w centrum Poznania na Jeziorze Maltańskim koło Campingu Malta lub też na rzece Warta w Starym Porcie. Szkolenia są realizowane na nowoczesnym sprzęcie takim jak motorówki Bolhorn oraz Trident 480 z silnikami o mocy 50 KM. Jednostki są dobrze wyposażone, między innymi w pneumatyczne kamizelki ratunkowe. 

Po szkoleniu motorowodnym w Poznaniu można wynająć motorówkę lub skuter wodny i wybrać się na wycieczkę, np. zwiedzać Wielką Pętlę Wielkopolski. Trzeba jednak uważać na niski stan wody utrudniający pływanie jachtami motorowymi. Pływając po Warcie trzeba uważać, żeby nie uszkodzić sobie śruby lub całego jachtu.

Gdzie można pływać motorówką w Wielkopolsce?

Wiele akwenów w Poznaniu i okolicach jest niedostępnych dla motorowodniaków. Gdyby nie uchwały Rady Miasta i Rad Powiatów byłyby możliwe np. kursy motorowodne w Kiekrzu, który jest dzielnicą Poznania. Wiele innych akwenów też ma ograniczone możliwości korzystania z infrastruktury wodnej. Dlatego warto na ten problem zwrócić uwagę lokalnym politykom, by również motorowodniacy mogli uprawiać turystykę wodną w okolicach Poznania.

Czy patent motorowodny sternika motorowodnego uprawnia do prowadzenia skutera wodnego?

Tak, sternik motorowodny może pływać skuterem wodnym. Jedynie osoby, które nie ukończyły 16 roku życia mogą prowadzić jachty z silnikami o mocy nieprzekraczającej 60 kW.

Czy do holowania narciarza wodnego są potrzebne dodatkowe uprawnienia?

Tak. W Polsce jeżeli chcesz holować narciarza wodnego lub inne obiekty pływające to powinieneś posiadać licencję do holowania narciarza wodnego. Aby przystąpić do egzaminu i kursu na licencję do holowania narciarza wodnego powinieneś mieć ukończone 18 lat oraz posiadać patent sternika motorowodnego lub też wyższy motorowodnego sternika morskiego albo kapitana motorowodnego.

Zapraszamy na kursy motorowodne w Poznaniu organizowane przez Szkołę żeglarstwa KLIPER. Zdobądź patent motorowodny w Poznaniu zapisując się na kurs na sternika motorowodnego w Poznaniu.