Kurs na jachtowego sternika morskiego

Na kurs jachtowego sternika morskiego i na rejsy morskie najlepiej zapisać się w Szkole Żeglarstwa KLIPER. Szkolenie na sternika morskiego to kurs połączony z rejsem, podczas którego ćwiczy się manewry portowe, zwroty i inne manewry na żaglach i na silniku. Szkolenie przebiega głównie na Zalewie Szczecińskim i Zatoce Pomorskiej. Kurs jachtowego sternika morskie rozpoczyna się w Szczecinie i tam też następuje wyokrętowanie po kursie.

Jaka jest cena kursu na jachtowego sternika morskiego?

Kurs jachtowego sternika morskiego kosztuje ok. 2000 zł. Dokładna cena zależy od tego kiedy odbywa się kurs – droższe są zawsze terminy wakacyjne, poza sezonem ceny są często korzystniejsze.

Jaka jest cena egzaminu na jachtowego sternika morskiego?

Egzamin sternika morskiego to koszt 350 zł. Młodzież poniżej 26 lat, która jeszcze się uczy ma zniżkę 50% czyli cena egzaminu wynosi 175 zł. Koszt wydanie patentu jachtowego sternika morskiego to 50 zł lub 25 zł dla tych co mają zniżkę.

Gdzie odbywają się kursy na jachtowego sternika morskiego?

Kursy na jachtowego sternika morskiego rozpoczynają się w Szczecinie Dąbie i trwają tydzień. Zakwaterowanie jest na jachcie w 2 osobowych kabinach. W trakcie rejsu odwiedza się porty morskie takie jak Trzebież, Świnoujście, Sassnitz, Dziwnów, Kołobrzeg, a czasami także Stepnicę, Wolin lub Nowe Warpno.

Jak uzyskać patent jachtowego sternika morskiego?

Na patent jachtowego sternika morskiego trzeba zdać egzamin państwowy z wiedzy i umiejętności. Kandydaci powinni mieć skończone 18 lat, mieć nie mniej niż 200 godzin stażu morskiego z co najmniej dwóch rejsów pełnomorskich. Zgodnie z przepisami nie trzeba mieć patentu żeglarza jachtowego, ale w tydzień jeszcze nikt nie nauczył się żeglować od podstaw, także przed kursem powinieneś opanować wiedzę i umiejętności na takim poziomie, by po kilku dniach manewrówki i nauki między innymi nawigacji, locji i przepisów MPZZM móc zdać egzamin.

W jaki sposób wypływać godziny na jachtowego sternika morskiego?

Zapisać się na rejsy morskie, najlepiej szkoleniowe i wziąć od kapitana jachtu opinię z rejsu potwierdzającą zdobyty staż. Staż można wypływać zarówno na ciepłych wodach jak i na morzach północy. Dla ambitnych polecamy rejsy morskie po Bałtyku.

Jak długo trwa szkolenie na sternika morskiego?

Kursy na jachtowego sternika morskiego odbywają się w terminach niedziela – niedziela. W ciągu tygodniowego rejsu można wypływać od 50 do 70 godzin stażu morskiego. Najlepiej przed kursem zdobyć patent żeglarza jachtowego oraz wypływać ok 130 godzin stażu morskiego.

Jak przebiega egzamin na patent jachtowego sternika morskiego?

Egzamin na patent jachtowego sternika morskiego obejmuje zarówno teorię jak i praktykę. 

Teoria to test jednokrotnego wyboru złożony z 75 pytań oraz zadania nawigacyjnego. Na rozwiązanie testu i zadania masz w sumie maksymalnie 2 godziny. 

Praktyka to manewry: 

– zwrot przez sztag,

– zwrot przez rufę, 

– manewry portowe,

– człowiek za burtą, , 

– dryf,

– prace bosmańskie,

– refowanie

Aby zdać egzamin na jachtowego sternika morskiego trzeba zaliczyć część teoretyczną i praktyczną w jednej sesji.

Do czego uprawnia patent jachtowego sternika morskiego?

Osoba z uprawnieniami jachtowego sternika morskiego może prowadzić jachty po wodach śródlądowych a także jachty morskie od długości kadłuba do 18 metrów po wodach morskich. 

Gdzie zapisać się na kurs jachtowego sternika morskiego?

Zapraszamy na kurs jachtowego sternika morskiego oferowany przez Szkołę żeglarstwa KLIPER. To pasjonaci żeglarstwa organizujący takie kursy od kilkunastu lat. Jachty szkoleniowe są dobrze wyposażone, a szkoła jako jedna z nielicznych w Polsce jest autoryzowanym centrum Royal Yachting Association – RYA Training Centre.

Również południowy i zachodni Bałtyk, a także Zalew Szczeciński i Zatoka Pomorska to świetne akweny szkoleniowe. 

Co zabrać ze sobą na rejs?

Na rejs morski po Bałtyku trzeba wziąć śpiwór, dowód osobisty, kalosze lub inne nieprzemakalne buty, trochę ciepłych ubrań. Dobrze też wziąć sztormiak, czapkę i rękawiczki.

Kto będzie instruktorem na kursie jachtowego sternika morskiego?

Szkolenia na jachtowego sternika morskiego prowadzą doświadczeni kapitanowie jachtowi PZŻ i jachtowi sternicy morscy PZŻ. Wielu ma uprawnienia Instruktora PZŻ lub Nauczyciela Żeglowania PZŻ lub też państwowego egzaminatora. 

Jak przygotować się do kursu jachtowego sternika morskiego?

Przypomnij sobie wiedzę z zakresu żeglarza jachtowego, zdobądź jakiś staż morski przed kursem i najlepiej przeczytaj jeden z podręczników dedykowanych dla jachtowych sterników morskich.

Dodaj komentarz